Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy?

Większość z nas, gdy skończyła lub skończy 18 lat, chciało lub będzie chciało ubiegać się o prawo jazdy Opole i zapewne każdy wie z jak wielkim stresem, trzeba się zmierzyć podczas egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W tym artykule postaram się nieco przybliżyć jak sobie z nim poradzić.

Egzamin na prawo jazdy w Opolu

Kurs jazdy w dobrej szkole powinien przygotować do samodzielnej jazdy samochodem. Niestety zdarza się czasem, że pomimo tego, że kandydat na kierowcę wydaje się dobrze przygotowany do samodzielnej jazdy, najprostsze błędy podczas egzaminu na prawo jazdy opóźniają wydanie upragnionego plastikowego dokumentu. Tak jak istnieje wiele opowieści o złośliwych egzaminatorach, tak i to środowisko posiada cały katalog branżowych żartów o różnych sytuacjach podczas egzaminów, czasami zabawnych, a czasami wręcz dramatycznych z udziałem egzaminowanych. Do wielu z nich nie doszłoby, gdyby nie stres, jaki towarzyszy egzaminowi na prawo jazdy Opole.
Przed egzaminem musimy zapoznać się z jego formą i przebiegiem, tak aby nic cię nie zaskoczyło. Pojawienie się nowych elementów wywołuje czasem niepotrzebny stres. Jednak mały stres lub lekkie napięcie pozytywnie na nas wpływa, ponieważ powoduje, że jesteśmy bardziej skupieni i zmotywowani.

Wybierz dobrą szkołę nauki jazdy

Na początek zacznij od dobrej szkoły. Sprawdzisz tam, jak reagujesz na obecność nieznanej osoby w samochodzie. Jeżeli stwierdzisz, że czujesz się pewniej z instruktorem, poproś go o obecność podczas egzaminu. Prawo pozwala na obecność instruktora podczas egzaminu. Jeżeli dana szkoła nie oferuje takiej opcji w standardzie, zapytaj o taką możliwość. Zarezerwowanie instruktora na egzamin jest znacząco tańsze niż kolejny egzamin. Kolejną ważną radą jest to, żebyś myślał pozytywnie i nie dał się wkręcić w „mrożące krew w żyłach” opowieści o egzaminach państwowych. Dobrym sposobem jest również wybranie odpowiedniej pory egzaminu. Przystępując do egzaminu, wybierz sobie odpowiednią porę, jeśli jest to możliwe. Każdy z nas wie, w jakim czasie nasz organizm jest najbardziej wydolny i kiedy się najlepiej myśli i pracuje. Najlepiej jednak wybierać godziny przedpołudniowe lub poranne, ponieważ jeżeli będziemy czekać cały dzień na egzamin może to sprawić, że przed egzaminem będziemy jeszcze bardziej zestresowani. Pamiętaj również, że egzaminator nie jest twoim wrogiem. Podczas wychodzenia na plac widząc egzaminatora, postaraj się widzieć w nim pasażera, który chce bezpiecznie dojechać do celu podczas waszej krótkiej przejażdżki z Tobą jako kierowca. Udowodnij mu, że potrafisz jeździć, jesteś ostrożny oraz starasz się przewidywać sytuacje na drodze. Możesz też głośno komentować swoje czynności. Egzaminator, słysząc, że komentujesz zmieniające się sytuacje, trudniej będzie mógł ci zarzucić np. brak ostrożności. Jeżeli nie rozumiesz poleceń egzaminatora, możesz poprosić o powtórzenie lub wyjaśnienie.

A co jeśli się jednak nie uda? Negatywny wynik egzaminu to nie koniec świata. Zawsze możesz powtórzyć. Jeżeli uważasz, że niesłusznie oblałeś prawo jazdy, zawsze masz prawo do odwołania się. Cały egzamin przebiega pod nadzorem kamer oraz nagrywane są też rozmowy. Jeśli jednak rzeczywiście coś poszło nie tak z twojej strony, to popracuj nad słabymi stronami. Kilka dodatkowych godzin jazd z instruktorem powinno wystarczyć.