Ile kosztuje fotowoltaika?

Ile kosztuje fotowoltaika?

fotowoltaika-opole

Instalacja fotowoltaiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyła się z dużymi wydatkami, na które mogli pozwolić sobie tylko lepiej zarabiający Polacy. Od paru lat sytuacja ulega jednak diametralnej zmianie. Wszystko dzięki spopularyzowaniu paneli fotowoltaicznych, dopłatom krajowym i unijnym oraz wzrostowi cen energii elektrycznej.

 

Opłacalne oszczędzanie

 

Najwyższej jakości fotowoltaika Opole nie zawsze jest jednakowo opłacalna. Wszystko zależy od aktualnych cen montażu instalacji oraz energii elektrycznej. Im wyższe ceny energii elektrycznej, a niższe ceny instalacji tym opłacalność montażu tej formy pozyskiwania energii rośnie. Jak prognozują eksperci rok 2020 będzie najkorzystniejszym rokiem w historii, pod względem opłacalności montażu fotowoltaiki. Wszystko za sprawą ogromnej popularności jaką cieszy się w tej chwili fotowoltaika Opole oraz gigantycznym podwyżkom za prąd, które dotknęły Polaków w 2019 i 2020 roku. Trend wzrostowy w cenie elektryczności będzie utrzymany, głównie za sprawą nieefektywnej gospodarki opartej na węglu. Niestety w najbliższych latach nie ulegnie to zmianie, tym bardziej opłacalna może okazać się instalacja fotowoltaiczna.

 

Koszty montażu

 

Montując aktualnie instalację musimy się liczyć z kosztem w granicach 30 tys. zł. Największym kosztem będzie zakup paneli fotowoltaicznych – tutaj, średnio dla domu jednorodzinnego będzie to kwota 10 tys zł. Dodatkowo czeka nas zakup tzw. falownika – około 5 tys zł oraz konstrukcji mocującej przewody – około 4 tys zł. Na koniec czeka nas koszt robocizny oraz VAT. Całość będzie wahać w granicach od 25 do 35 tys złotych dla domu jednorodzinnego.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz