Frezowanie wokół nas

Może nie zdajemy z tego sprawy, ale niemal wszystkie elementy, czy to z drewna, czy to z metalu, czy z innych materiałów zostały wykonane za pomocą maszyny nazwanej frezarką sterowaną numerycznie. To urządzenie znajduje się w niemal każdej fabryce wykonującej różnego rodzaju przedmioty. Przeważnie frezarki CNC są obsługiwane automatycznie za pomocą specjalnego programu, ale zdarzają się też takie frezarki, gdzie człowiek wykonuje najistotniejsze polecenia wykonawcze. Czy manualne, czy automatyczne, frezarki muszą być technicznie sprawne i w każdym momencie gotowe do działania.

Frezowanie CNC – co to takie?

Frezowanie CNC jest to rodzaj obrabiania, w którym wykonuje się skrawanie, gdzie specjalne narzędzie zwane frezem wykonuje ruch obrotowy, natomiast obrabiane narzędzie wykonuje ruch posuwisty, choć tego typu ruch może zrobić także element obrabiający. Rozróżniamy natomiast frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. W przypadku frezowania współbieżnego kierunek obrotu narzędzia skrawającego i jego ruch posuwowy jest taki sam. Na początku grubość części skrawanej jest największa, lecz z czasem spada ona do zera. Tak samo jest z siłą docisku elementu skrawającego, gdzie wraz ze zmniejszającą się grubością obrabianego elementu spada. Odwrotne działanie występuje przy frezowaniu przeciwbieżnym, gdzie kierunek obrotu frezu jest przeciwne w stosunku do ruchu posuwowego narzędzia frezującego. Tam grubość obrabianego elementu rośnie, a w początkowej fazie frezowania gromadzi duża ilość wiórów, co negatywnie wpływa na chłodzenie podczas frezowania CNC. Właściwa część frezowania rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy wzrastający nacisk frezu ocierającego o obrobioną powierzchnię osiągnie wymagany poziom.

Jak działa frezarka?

Elementem skrawającym w frezarce jest frez, który wieloostrzowym narzędziem przeznaczonym do obrabiania i przerabiania rowków, płaszczyzn, a także kształtowych powierzchni. Frezy walcowe charakteryzują się tym, że są stosowane do płaskich powierzchni, a ostrza znajdują się tylko na zewnętrznej powłoce walcowej i mają kształt linii śrubowej. W przypadku walców walcowo-czołowych krawędzie ostrzy są usytuowane ostrzowo na powierzchni walcowej i prostoliniowo na czołowej powłoce frezu. Do wykonywania rowków dedykowane są frezy palcowe, których charakterystyczną cechą jest ich kulisty kształt. Frezy tarczowe służą do wykonania kanałów i podcięć, natomiast piłkowe przecinają i wykonują nacięcia. Narzędzia kształtowe nadają obrabianemu elementowi odpowiedni kształt, a głowice frezarskie mają bardzo szerokie zastosowanie i można je w miarę łatwo wymienić.

Frezarki CNC wykorzystywane m.in. w firmie NETSpec z Opola, są bardzo potrzebnym elementem w każdym warsztacie i każdej fabryce, a ich różnorodność pozwala na wykonanie niemal wszystkich elementów. Wraz z rozwojem technologicznym czas obrabiania poszczególnych elementów jest krótszy, co pozwala na wykonanie większą liczbę poszczególnych elementów w danym czasie. W przyszłości pojawi się zapewne większa liczba rodzajów frezów, co pozwoli na frezowanie CNC jeszcze bardziej różnorodnych elementów niż teraz. Zobaczymy, co przyniesie najbliższy okres czasu.