Efektywne wiercenie dziur w materiale

Efektywne wiercenie dziur w materiale

Ewa Krajewska
toczenie-cnc

Do jakichkolwiek czynności trzeba przystąpić, mając przygotowany plan działania, który ma zapewnić efektywną pracę bez zbędnego przemęczania się. Tyczy się też wiercenia wylotów w przedmiotach poddawanych obróbce. Trzeba nie tylko wiedzieć, gdzie mają się znaleźć otwory w obrabianym elemencie, ale też jakie wiertła Ceratizit zastosować, by całość wyglądała tak jak należy. W przemyśle liczy się czas, w którym trzeba wykonać jak największą liczbę operacji, żeby firma miała jak największe zyski. Dlatego też harmonogram czynności musi być opracowany tak, by pracownicy wiedzieli, którymi przyrządami mają wykonywać swoje działania i w jaki sposób powinny być zrobione czynności.

Uporządkowane, ekonomiczne wykonywanie przestrzeni

Przed prawdziwym wierceniem na powierzchni materiału, trzeba mieć dokładnie ustalone lokalizacje otworów, by ryzyko błędu podczas czynności obróbczych było jak najmniejsze. Inny harmonogram jest wtedy, kiedy wykonywanie dziur (przy pomocy AFK Tools) jest jednym z elementów całej operacji, a inaczej wygląda praca, gdy wiercenie otworów jest jedyną czynnością. Trzeba też brać pod uwagę, czy przeloty są robione ręcznie przy pomocy zwykłej wiertarki ręcznej lub urządzenia sterowanego numerycznie, który wykona wszystkie zadania w krótszym czasie. Jeżeli ma to wykonać frezarka, to wszystkie czynności można zaprogramować w specjalnej aplikacji komputerowej, w której uwzględnia się również lokalizację wykonania otworów, a także rodzaj wierteł Ceratizit, które mają być używane przy każdym pojedynczym wlocie. W tym przypadku wystarczy ustalić kolejność robienia dziur i momenty zmiany narzędzia wiercącego. Jeśli mamy wykonać sami, to musimy zaznaczyć np. pisakiem miejsca otworów, a następnie ustalić, jakie końcówki mają być użyte. Trzeba to tak zrobić, by zmian końcówek było jak najmniej, co też ma przełożenie na czas operacji. Im mniej wymian wierteł, tym krócej będą trwały działania.

Plan to podstawa do krótszego dziurkowania

Dzięki odpowiednio zorganizowanym działaniom oraz prawidłowo rozlokowanym momentom wymiany narzędzi Ceratizit, operacja wiercenia dziur może przynieść korzyści nie tylko estetyczne i czasowe, ale także finansowe, gdyż przy dobrze zaplanowanych czynnościach można w danym czasie obrobić większą liczbę przedmiotów, a to przekłada się na potencjalne większe zyski. Nawet jak się to robi dla siebie, warto to wszystko odpowiednio zaplanować, by mieć więcej wolnego czasu dla siebie.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz