Efektywne przenoszenie zboża

Efektywne przenoszenie zboża

Ewa Krajewska

Transport ziarna z jednego miejsca na drugie może odbywać się za pomocą wielu technik i sposobów. Do takowych zaliczamy m.in. przewiezienie za pomocą samochodu ciężarowego (w przypadku dużej ilości), przeniesienie wraz z mieszaniem wykonywane przez przenośniki ślimakowe, czy też zastosowanie manualnych metod, np. przy pomocy taczki. O tym, jaka metoda będzie najlepsza, decyduje m.in. odległość, lokalizacja pojemnika, a także czas.

 

Sposób zależny od okoliczności

 

W przemyśle nie można sobie pozwolić na marnotrawienie żadnego materiału, gdyż może się okazać, że np. na sklepowych półkach zabraknie pełnoziarnistych produktów. Ziarna zbóż zbierane są za pomocą kombajnu, który zgarnia pożądany produkt i trafia do specjalnego dużego pojemnika (przygotowanego przez Budrem). Potem należy przewieźć specjalnym pojazdem wielkogabarytowym, żeby ziarna trafiły na właściwe miejsce. Lecz sposób, w jakim odbywa się finalny etap jest zależny od okoliczności. Jeśli składowisko zbóż znajduje się na poziomie gruntu, to można przetransportować za pomocą własnych mięśni i taczki, lecz taki sposób jest mało efektywny i spowoduje duże przemęczenie. Dlatego od wielu lat stosuje się zmechanizowane maszyny, a zastosowanie któregokolwiek z nich zależy od lokalizacji. Jeżeli pojemnik jest dość nisko, to można śmiało zastosować podajniki taśmowe, które zapewniają szybki transport, lecz w pewnych przypadkach zwiększa się ryzyko wysypania ziaren zbóż. Na wyższe zbiorniki przydadzą się z całą pewnością przenośniki ślimakowe, które podobnie jak taśmowe odpowiedniki, są bardzo wydajne , nie zużywają dużo mocy a także nie są skomplikowane w konstrukcji samej w sobie. Dodatkowo, prócz przenoszenia, odbywa się mieszanie, dzięki czemu ziarna się zmieszane i odpowiednio przygotowane do składowania przedprodukcyjnego.

 

Sztuka właściwego przeniesienia

 

Nie od dziś wiadomo, że transport zbóż jest ciężki, a ilość etapów może wydłużyć całościowy proces, choć wszyscy opracowują możliwie jak najkrótsze i zarazem najlepsze rozwiązania. Bez względu na to, czy mają być wykorzystane taczki, czy też przenośniki ślimakowe, każda czynność powinna być odpowiednio zrobiona i zaplanowana, żeby nie było żadnych strat materiałowych. Dziś niemalże wszyscy mają różne podajniki ułatwiające ten proces, a to sprawia, że działania są szybsze, tańsze i dające duże korzyści różnego typu.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz