Dzień z życia adwokata

Dzień z życia adwokata

Ewa Krajewska
adwokat-opole

Praca jako mecenas lub prawnik jest jednym z najbardziej wymagających zawodów, jakie istnieją. To nie tylko reprezentowanie strony podczas rozprawy sądowej, ale także analiza wszelkich aktów prawnych i spraw cywilnych w kancelariach prawnych. Doświadczony adwokat Opole wie, jak zaplanować dzień, jednakże prawie zawsze jest tak, że każdego dnia pojawiają się nowe sprawy, a na dodatek, co jakiś czas pojawiają się nowelizacje ustaw, które należy natychmiast zastosować w trakcie zawodowej pracy, by porady prawne były zgodne z przepisami.

 

Harmonogram działań

 

To, jak wygląda dzień roboczy mecenasa, zależy m.in. od tego, czy w danym dniu odbywa się rozprawa, ile dokumentów należy przygotować, a także jaką rangę ma sprawa, którą trzeba przeanalizować. Zakładając, że cały dzień odbywa się w siedzibie zawodowej (np. Kancelaria Dyja), kilka razy dziennie, przede wszystkim rano i po południu, sprawdza maile służbowe, ponieważ tam mogą być tematy wymagające pilnego działania, np. pytania prawne od Klientów. W trakcie pracy mecenas nie tylko przygotowuje porady prawne, ale także pisze apelacje, wnioski oraz inne pisma potrzebne do rozprawy sądowej. Nieodzownym elementem tej pracy jest stawianie się w sądach, gdzie prawnik reprezentuje stronę i np. zadaje pytania świadkom oraz przedstawia materiały dowodowe, a czas trwania zależy m.in. od długości zeznań. Rzeczywiste godziny robocze są ustalane indywidualnie, gdyż adwokat Opole jest wolnym zawodem i ze względu na jego specyfikę, praca odbywa się praktycznie od świtu do nocy i jest przeznaczona m.in. na skrupulatne analizowanie dowodów, przeglądanie akt sprawy, przepisów prawnych oraz analizowanie złożonych zeznań świadków, a także zredagowanie mów końcowych lub innych przemówień.

 

Praca, która nie ma końca

 

Można powiedzieć, że zawód ten jest jednym z najcięższych, m.in. ze względu na czas przeznaczony na rozpatrywanie spraw lub rozwiązywanie problemów oraz ich złożoność, a także na odpowiedzialność, jaką ma adwokat Opole przy wykonywaniu obowiązków. By móc wykonywać tą pracę, trzeba mieć niezwykłą odporność psychiczną, analityczne myślenie na najwyższym poziomie, bez względu na porę dnia, a także niezwykłą znajomość wszystkich przepisów prawnych. Trzeba też być w każdym momencie przygotowanym na nagłe pojawienie się nowych spraw i odpowiednie ich zaadaptowanie w plan dnia.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz