Dobra lokalizacja na panele słoneczne

Dobra lokalizacja na panele słoneczne

Z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z alternatywnych źródeł energii. Do najczęściej stosowanych zaliczana jest fotowoltaika Opole, która walnie przyczynia się do znacznie mniejszych rachunków za prąd. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest możliwość zamontowania paneli zbierających energię w niemalże każdym miejscu, choć są lokalizacje, które umożliwiają osiągnięcie pożądanej wydajności. Wszystko musi być poparte analizami i długotrwałymi obserwacjami, które muszą być zanotowane i odpowiednio zinterpretowane.

Najlepsza lokalizacja dla fotowoltaiki

Zdecydowanie najlepszym miejscem na montaż paneli słonecznych jest dach budynku, który jest wolny od cienia i właśnie tam jest pewność, że promienie słoneczne w odpowiedni sposób zasilą cały system (stworzony przez Menzel Fotowoltaika). Można również umieścić tego typu płyty na dworze, jednak tu sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż trzeba wiedzieć, w którym konkretnym miejscu promienie słoneczne w ciągu dnia oświetlają najdłużej. Tu potrzebne są wielotygodniowe obserwacje i przez ten czas należy opracować system, który będzie najkorzystniejszy i najwydajniejszy. Jednym ze sposobów na skumulowanie odpowiedniej ilości energii jest zastosowanie inteligentnego systemu polegającego na tym, że panele obracają się w stronę Słońca i dzięki temu fotowoltaika Opole zbierze maksymalną ilość promieni słonecznych, która zasili gospodarstwo domowe przez dłuższy czas niż w przypadku nieruchomych rozwiązań. Jednak tu płyty nie mogą być zbyt daleko od budynku, gdyż wtedy wydajność całego systemu będzie mniejsza, a długość przewodów będzie dłuższa, co zwiększy ryzyko uszkodzeń lub innych nieprzewidzianych awarii uniemożliwiających komfortowe korzystanie z ekologicznej energii.

Wybór decydujący o korzyściach

To od domowników lub użytkowników budynku zależy, gdzie panele fotowoltaiczne mają się znaleźć. Jednak specjaliści radzą, żeby były one na dachach, gdyż wtedy nie będzie cienia w żadnym momencie, a sam proces konstrukcji i montażu będzie znacznie krótszy i mniej skomplikowany. Fotowoltaika Opole musi być tak skonstruowana, żeby dawała jak najwięcej korzyści, przy zachowaniu odpowiedniego balansu między kosztem i czasem pracy. Lecz najwięcej zależy od miejsca montażu płyt, gdyż błędna lokalizacja może przynieść same straty.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz