Coś o przenośnikach kubełkowych

Coś o przenośnikach kubełkowych

Ewa Krajewska

Do przenoszenia zbóż i innych materiałów sypkich potrzebne są bardzo wydajne urządzenia zapewniające ciągłość i nieprzerywalność. Jednym z tych urządzeń jest przenośnik kubełkowy. Służy głównie do napełniania dużych silosów lub zbiorników poprzez pionowe transportowanie ziaren zbóż. Dopuszcza się też okrężne transportowanie, lecz w tym przypadku kubełki muszą być wahliwe, zapewniając ich szybkie opróżnianie w wyznaczonym miejscu. Podajniki kubełkowe stosowane są w przemyśle budowniczym, chemicznym, rolniczym, a także spożywczym. Niektóre typy przenośników kubełkowych umożliwiają poziomy transport drobnych materiałów, lecz muszą być specjalnie skonstruowane.

Produkty firmy Budrem

Jedną z firm produkujących podajniki kubełkowe jest firma Budrem wykonująca zarówno kompletne przenośniki kubełkowe jedno- i dwuszybowe, jak i poszczególne elementy takie jak: stopy, człony, głowice, czy też napędy. Wszystkie części są wykonywane na podstawie własnych, oryginalnych dokumentacji lub też specyfikacji opracowanej przez powierzone firmy. Wykonane przez firmę Budrem przenośniki kubełkowe wykonywane są ze zwykłej stali i stali o podwyższonej odporności. Te produkty są konstruowane przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy z ogromną starannością wytwarzają poszczególne elementy, dzięki czemu żywotność wszystkich maszyn i urządzeń jest bardzo długa.

Typy przenośników

Przenośniki kubełkowe dzielimy na: proste, kieszeniowe, półkowe i okrężne. Ze względu na prędkość ruchu i sposób transportowania i wyładunku materiału rozróżnia się przenośniki szybkobieżne odśrodkowe i wolnobieżne grawitacyjne. W tego typu przenośnikach można zastosować łańcuchy pociągowe z niskimi rolkami, techniczne ogrodowe, specjalne, a także gumowe taśmy. Główny element, czyli kubełek, może być płytki, zaokrąglony, grzbietowy, czy też średnio głęboki lub głęboki.
Przenośniki kieszeniowe zostały skonstruowane po to, by wydajność była jak największa. Składają się z lin stalowych połączonych poprzecznymi prętami lub dwóch łańcuchów płytkowo-sworzniowych.
Przenośniki półkowe zwykle są zbudowane z dwóch cięgien łańcuchowych, półek zamocowanych do łańcuchów, koła łańcuchowego, a także z koła napinającego. Dzięki zawieszeniu przegubowemu można rozładować materiał sypki w dowolnym miejscu.
Przenośniki okrężne natomiast charakteryzują się zwartą budową i małą ilością zajmowanego miejsca. Trasa transportu odbywa się na płaszczyźnie pionowej złożonej z odcinków pionowych i poziomych wraz z fragmentami o kształcie łuku. Kubełki mogą być zamocowane sztywno lub wahliwie.

Podajniki kubełkowe są bardzo ważnym elementem w wielu dziedzinach przemysłu. Muszą być starannie dopasowane i dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw używających tego typu przenośników. Zapewniają ciągłą, nieprzerwaną pracę, a niektóre typy podajników mogą dać nieograniczone możliwości ustalania trasy transportu. Pojemność kubełka musi być dostosowana zarówno do specyfikacji całego urządzenia, jak i potrzeb przedsiębiorstwa. Z całą pewnością przez wiele lat będą użytkowane i na pewno nie zostaną zastąpione przez inne urządzenia.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz