Chłodzenie maszyn pod frezowania CNC

Chłodzenie maszyn pod frezowania CNC

Podczas wykonywania prawie każdej czynności przez człowieka czy maszynę wydziela się pewna ilość ciepła. Jest to spowodowane siłami tarcia. Niekiedy tego ciepła powstaje za dużo, a to może spowodować uszkodzenie maszyny. W tym artykule skupię się bardziej na maszynach i narzędziach oraz jak je prawidłowo chłodzić, aby wytrzymały jak najdłuższy okres eksploatacji. Oprę się na frezowaniu CNC.

Chłodzenie przy frezowaniu CNC

Układy chłodzenia w maszynach zajmujących się obróbką CNC, ale nie tylko, służą przede wszystkim do utrzymywania optymalnej temperatury silnika, wpływając pozytywnie na stan mieszanki paliwowo-powietrznej i jej spalanie. Zbyt niska praca może spowodować istotne zakłócenia procesu spalania i w efekcie do wyższej emisji węglowodorów i tlenków węgla. Frezowanie CNC w takiej sytuacji staje się mnie dokładne. Ponadto praca silnika w odpowiedniej temperaturze pozwala zabezpieczyć jego wnętrze przed korozją, co powoduje wydłużenie żywotności. Stan silnika w głównej mierze zależy od temperatury oleju, który samoczynnie nagrzewa się od silnika.

Układy chłodzenia można podzielić na dwa rodzaje – bezpośredni i pośredni. W pierwszym z nich do chłodzenia wykorzystuje się powietrze, które owiewa silnik. Kluczowym elementem bezpośredniego układu chłodzenia jest odpowiednie ukształtowanie użebrowania głowicy i cylindra. Odpowiednie zaaranżowanie procesu pozwala na szybkie nagrzewanie silnika. Dziś jednak częściej korzysta się z pośrednich układów chłodzenia, które wykorzystują do chłodzenia ciecz chłodzoną w ośrodku wymiennika ciepła.

Chłodzenie maszyn wodą

Użycie CO2 podczas chłodzenia może przynieść wiele korzyści. Umożliwia to udoskonalenie skrawania tworzyw odpornych na wysoką temperaturę, a w szczególności obróbkę zgrubną. Mniejsze zużycie narzędzi oznacza zwiększenie trwałości, jak już pisałem wyżej oraz poprawę parametrów skrawania w porównaniu do tradycyjnych metod w zakresie smarowania chłodzącego. Dlaczego CO2 jest używane do chłodzenia? Odpowiedź jest prosta: wspomniany dwutlenek węgla przy rozszerzaniu wynosi około -50°C. Przy pomocy tego medium chłodzącego można znacząco udoskonalić skrawanie, w szczególności obróbkę zgrubną tworzyw odpornych na wysoką temperaturę, podczas której wydzielają się ogromne ilości ciepła.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz