Certyfikat SSL – czy jest mi potrzebny?

Certyfikat SSL – czy jest mi potrzebny?

Ewa Krajewska

Czy potrzebuję certyfikatu SSL? Co to jest certyfikat SSL? I ile kosztuje certyfikat SSL? Z tymi i wieloma innymi pytaniami można się spotkać zgłębiając wiedzę na temat internetowego certyfikatu SSL. W sieci nie brakuje mitów i fałszywych informacji, które mają za zadanie napędzanie ich sprzedaży. Jaka jest prawda? Sprawdźmy!

Co to certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to zabezpieczenie danych, które pozwala na szyfrowaniu danych, które wymieniane są pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Dzięki ich zabezpieczeniu utrudniona zostaje możliwość przechwycenia przez osoby niepowołane. Dodatkowo certyfikat SSL jest uwiarygodnieniem właściciela witryny oraz jednym z elementów wpływających na pozycję strony internetowe Wrocław w wyszukiwarce Google. Według amerykańskiego giganta protokół HTTPS jest szczególnie ważny dla sklepów online.

Bezpłatny certyfikat SSL

Certyfikat SSL można uzyskać bezpłatnie. W Internecie znajdziecie całą masę sprawdzonych firm oferujących certyfikaty, takie jak Let’s Encrypt czy Cloudflare One-Click SSL. Jeżeli prowadzicie niewielkiego bloga czy stronę internetową Wrocław, a certyfikat ma wam głównie pomóc w spełnieniu wymagań Google to spokojnie możecie zastosować takie rozwiązanie. Nie polecamy go dla stron firmowych, a już szczególnie dla sklepów gdzie dokonywane są płatności. W takich przypadkach najlepiej wybrać ofertę jednego z największych dostawców certyfikatów SSL.

Rodzaje certyfikatów SSL dla stron internetowych

Podstawową formą szyfrowania danych jest protokół Domain Validation. Jest to najprostsze rozwiązanie, weryfikowane na podstawie prawa do domeny. Drugą, nieco bardziej rozbudowaną formą weryfikacji jest Organization Validation. Tutaj weryfikowana jest nie tylko własność domeny, ale też osoba kupująca dany certyfikat. Ostatnim z rodzajów SSLa jest Extanded Validation. To rozwiązanie najbezpieczniejsze z punktu widzenia użytkowania. Firma instalująca certyfikat jest szczegółowo sprawdzana przez organ wydający. Takie zabezpieczenia są wdrażane głównie w dużych sklepach internetowych, na stronach rządowych i w bankach.

Szyfrowanie certyfikatem SSL to obecnie najlepsze z dostępnych zabezpieczeń. Na ten moment nie udało się go jeszcze złamać, a więc stanowi podstawowy warunek bezpiecznego przeglądania sieci. Jest to o tyle istotne, że często nie zdajemy sobie nawet sprawy ile danych wrażliwych gromadzoną o nas strony internetowe Wrocław. Rejestrując się czy zakładając konto często podajemy wiele swoich danych, które przechowywane są na serwerze docelowym strony internetowe Wrocław. Protokół SSL pozwala nam czuć się w miarę bezpiecznie. Dużą zaletą wdrożenia protokołu bezpieczeństwa jest ochrona przed wyłudzeniem danych osobowych.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz