Jak bezpiecznie przeglądać Internet?

Jak bezpiecznie przeglądać Internet?

Ewa Krajewska
broker ubezpieczeniowy Opole

Codziennie niemal każdy z nas przegląda Internet w poszukiwaniu najważniejszych, najciekawszych, czy też najbardziej intrygujących informacji, które pojawiają się w sieci nawet kilkaset razy w ciągu sekundy. Oczywiste jest to, że nie będziemy patrzyli na wszystkie, a jedynie na te, które nas zainteresują. Lecz przeglądając różnorodne strony www Opole trzeba uważać, by przypadkowo nie złapać wirusa lub nie trafić na treści, które mogą wpłynąć na naszą psychikę. W sklepach i w sieci dostępne są różnorodne programy zapewniające spokojne i bezszkodowe oglądanie różnych treści. Co robić, by nie oszaleć w wirtualnej rzeczywistości?

Techniczne i personalne środki ostrożności

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że zarówno w prawdziwym, jak i w wirtualnym świecie trzeba zachować ostrożność, bo nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć w najbliższej przyszłości. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie na komputerze lub smartfonie specjalnego programu antywirusowego (opracowanego przez redMustang), który ma chronić nasze urządzenie przed zainfekowanymi witrynami lub aplikacjami. Jak jest się niepełnoletnim, trzeba mocno uważać, bo w sieci znajduje się dużo filmów i zdjęć, które nie są właściwe dla młodocianego wieku. Większość z nich posiada blokadę mówiącą o tym, że daną witrynę mogą oglądać tylko osoby pełnoletnie, choć i tak młodociani omijają te obostrzenia szerokim łukiem. Dobrze jest, gdy obok dzieci są rodzice, którzy z pewnością wykryją nieodpowiednie materiały i wytłumaczą, co może się stać, jeśli wejdziemy w świat odpowiedni dla dojrzałych osób. Czasami zdarza się, że znajomi w komunikatorach wysyłają link do jakiejś strony internetowe Opole, który wygląda podejrzanie. Lepiej nie otwierać, jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia, a wtedy unikniemy przykrych niespodzianek. Podobnie jak w przypadku maili od osób podszywających się za banki, które chcą de facto wyłudzić od nas pieniądze.

Zachowajmy pełna kontrolę

Trzeba również pamiętać o czasie spędzania przed ekranem monitora komputerowego, gdyż zbyt długie przeglądanie za jednym razem może spowodować pogorszenie się wzroku, a idealną proporcją jest godzina patrzenia na ekran, a potem co najmniej pięć minut przerwy. Bez względu na to, jakie strony internetowe Opole przeglądamy, jakich informacji szukamy, a także jakie pliki ściągamy, przemyślmy wszystkie nasze zamiary, przeanalizujmy potencjalne zagrożenia, a dopiero potem korzystajmy z dobrodziejstw światowej sieci internetowej.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz