Bezpieczne frezowanie stali

Bezpieczne frezowanie stali

Ewa Krajewska
frezowanie-stali

Do każdej czynności, bez względu na stopień trudności, należy przystąpić z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, by nie doszło do żadnych wypadków lub groźnych sytuacji wpływających na jakość działań. Szczególnie tyczy się działań w zakładach przemysłowych, a do takowych można zaliczyć frezowanie stali, gdyż trzeba cały czas pilnować, żeby nie doszło do niespodziewanych awarii i sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Konieczne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo, żeby nie doszło do sytuacji, po której zostanie się zranionym.

 

Ostrożność i precyzja przy frezowaniu stali

 

Przed przystąpieniem do właściwych działań należy sprawdzić, czy maszyna obrabiająca jest wyłączona i odłączona od prądu. Wtedy można zobaczyć, czy nie ma widocznych uszkodzeń. Potem należy podłączyć do kontaktu i uruchomić frezarkę (dostępną w NetSpec), by móc rozpocząć działania. Całość musi być wykonana w specjalnym ubraniu roboczym, w którego skład wchodzą m.in. okulary, rękawiczki, obuwie z grubą podeszwą, a także kombinezon. Bardzo istotny jest też dobór końcówek do obrabianego elementu, gdyż od tego zależy, jak sprawnie będą przebiegały czynności. Niewłaściwy nóż służący do wykonywania wzorów lub napisów może spowodować wydłużenie czasu pracy, w przypadku gdy materiał będzie zbyt twardy dla końcówki, lub trwałe uszkodzenie powierzchni przedmiotu, jeśli nóż za mocno będzie ingerował w strukturę materiału. Jeśli chcemy, żeby frezowanie stali było w pełni bezpieczne, należy także ostrożnie wykonywać poszczególne frezy, zgodnie z ustalonym planem, by nie było zbyt dużej ingerencji na samym początku procesu, a i jakość finalnego wyrobu będzie na odpowiednim poziomie. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie w czynnościach dominować będzie pośpiech i chęć jak najszybszego zakończenia, gdyż to może doprowadzić nie tylko do pogorszenia finalnego efektu, ale także do szybszego uszkodzenia maszyny sterowanej numerycznie.

 

Efekty frezowania stali

 

Wielką rolę odgrywa tu zachowanie koncentracji i analityczne podejście do sprawy. Tylko w taki sposób można bez ryzyka wykonać wszelkie działania. Warto przed pracą zapoznać się z instrukcją obsługi, sprawdzić specyfikację końcówek i materiału tak, by frezowanie stali przebiegało sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności zapewniających bezpieczną robotę.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz