Automatyzacja sprężarek z śrubowymi wirnikami

Automatyzacja sprężarek z śrubowymi wirnikami

Ewa Krajewska

Dzisiejsza technologia pozwala na produkcję zaawansowanych maszyn i urządzeń, które sprawiają, że wykonywanie jakichkolwiek czynności trwa krócej niż w przypadku zastosowania elementów sprzed co najmniej kilku lat. Obecne kompresory części działają w taki sposób, że dostosowują się do aktualnie panujących warunków i nie jest w tym przypadku konieczna bezpośrednia ingerencja człowieka. Wymaga to dużego nakładu zarówno finansowego, jak i czasowego.

Samoobsługowa maszyna zmieniająca strukturę powietrza

Wszystkie komponenty umieszczane w danych urządzeniach są sprawdzane pod kątem niezawodności i wydajności. Im więcej technologii, tym wyższy musi być poziom czujności przy testach. Obecnie produkowane kompresory części mają systemy, które ustawiają prędkość obracania się wirnika w zależności od aktualnego ciśnienia. To bardzo ważne, gdyż osoba operująca urządzeniem nie jest w stanie wykonać nieskończonej ilości zadań zabierających czas i możliwość zrobienia innych czynności. Konstruowane są też rozwiązania, gdzie sprężarka załącza się i wyłącza o danej godzinie, a to znacznie ułatwia pracę i przyspiesza czas wykonywania poszczególnych procesów. Nowoczesne maszyny (dostępne w Kompresor24.pl) posiadają również bezpieczniki, które mają na celu uniemożliwienie pracy w razie wystąpienia awarii lub innych czynników, które utrudniają prawidłowe działanie. Możliwe jest wystąpienie innych niedogodności w trakcie użytkowania, dlatego przed wypuszczeniem do seryjnej produkcji właściwe egzemplarze są bardzo szczegółowo testowane, a podczas prób symulowane są różne sytuacje, które mogą się zdarzyć w hali produkcyjnej. Ustawiane są maksymalne obroty, gdyż wtedy jest pewność, że urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, dany model sprężarki jest dopuszczony do sprzedaży masowej i uzyskuje odpowiedni atest.

Jak zmienią się w przyszłości kompresory?

W przeciągu kilku lat producenci wypuszczą na rynek wiele nowoczesnych rozwiązań mających sprawić, że kompresory śrubowe będą jeszcze wydajniejsze i mniej zależne od działań pracowników. Trzeba w tym wszystkim zachować umiar, gdyż obecna technologia wiele razy potrafi zawodzić i spowodować bardzo duże problemy. Dlatego trzeba spędzić nawet kilka lat przy dopracowywaniu najdrobniejszych szczegółów, żeby kompresory nowej generacji nie tylko zapewniały przewagę konkurencyjną, ale także były bezawaryjne i niekłopotliwe.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz