Alkohol drogą do zła za kółkiem

Alkohol drogą do zła za kółkiem

Ewa Krajewska

Siadając za kółkiem, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za pasażerów podróżujących z nami oraz za innych uczestników ruchu drogowego znajdujących się na lub przy drodze w danym momencie. Trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwości i aby móc na nie zareagować w odpowiedni sposób, należy spełnić wiele elementarnych warunków, o których powinien pamiętać każdy, kto posiada prawo jazdy Opole. Jednym z nich jest jazda bez śladu alkoholu we krwi. Wiele wypadków drogowych spowodowana jest właśnie prowadzeniem pojazdu pod wpływem, a liczba ofiar w wyniku takich zdarzeń jest spora. Jak tego typu napoje wpływają na jazdę pojazdem samochodowym i co może za to grozić?

Ryzyko rosnące z każdym łykiem

Wiele osób spędza wieczory lub weekendy u znajomych lub w klubach, gdzie nieodłącznym elementem jest alkohol, który czasami jest spożywany w bardzo dużych ilościach. Nawet niewielkie spożycie trunku z kilkuprocentową zawartością substancji psychoaktywnej wpływa na zdolności manualne. Mimo wszystkich przeciwwskazań wiele osób decyduje się na powrót do domu samochodem po kilku łykach alkoholu, a to grozi utratą prawo jazdy z Opola na zawsze. Przy małej ilości tego składnika pojawiają się problemy z oceną sytuacji na drodze, zwiększa się poziom nadpobudliwości, która może wywołać różne gwałtowne działania, a także wydłuża się czas reakcji. Im większe stężenie alkoholu we krwi, tym więcej niepożądanych czynności może się pojawić. Do takowych zaliczamy: chęć podjęcia ryzykownych manewrów, trudności z prowadzeniem pojazdu, zaburzenia przy wykonywaniu manewrów i orientacji na drodze, a także problemy z uruchomieniem pojazdu. Kierowanie autem w takim stanie to olbrzymie ryzyko i wielka nieodpowiedzialność (uświadamia to Szkoła Jazdy D-H) i dlatego jest wiele kampanii społecznych uświadamiających o potencjalnych skutkach oraz zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem.

Zachowanie umiaru to gwarancja bezpieczeństwa

Gdy jedziemy autem w jakiekolwiek miejsce, trzeba mieć z tyłu głowy, że mogą się pojawić okazje do skonsumowania napoju alkoholowego. Oczywiście, można wypić w rozsądnych ilościach, ale wtedy trzeba się przygotować na to, by wieczorem lub późną nocą ktoś, kto nie pił alkoholu, zawiózł nas pod wskazany adres i wtedy mamy absolutną gwarancję, że prawo jazdy Opole nie zostanie nam zabrane. Warto podejść do wszystkiego z umiarem, by na drogach było bezpiecznie i spokojnie.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz